Informácie o tabaku a výrobe cigariet

Informácie o tabaku, jeho spracovaní a výrobe cigariet ​

Tabak ​

Udržovanie trvale vysokej kvality je jedným z našich hlavných cieľov. Imperial Tobacco používa vo svojich zmesiach až 50 rôznych druhov tabaku, ktoré sú jemne zladené dohromady. Najobľúbenejšie druhy tabaku sú Virgínia, Burley a Orient. Občas sa tiež pestuje tabak sedliacky (Nicotiana rustica). Okrem toho existuje mnoho druhov a odrôd, ktoré sa používajú aj ako okrasné rastliny.

Virginia

Virginia tabak môže byť pestovaný takmer kdekoľvek na svete,  je preto veľmi častým. Pôvod má vo Virgínii, ale pestuje sa v Číne alebo Afrike. Tento druh tabaku sa suší visiac zo stropu na čerstvom vzduchu alebo v špeciálnych komorách, do ktorých je vháňaný horúci vzduch. Druh a dĺžka sušenia ovplyvňuje neskorší obsah cukru v tabaku. Čím dlhšia je doba sušenia, tým je tabak tmavší. Tmavá Virgínia sa vyznačuje pikantnou aromatickou chuťou, ktorá je ale výrazne menej sladká ako jej slabšia verzia.

Burley

Tabak Burley rastie predovšetkým v amerických štátoch Tennessee a Kentucky. Ide o pomaly horiace odrody a v porovnaní s Virgíniou obsahuje výrazne menej cukru. Chuť tabaku Burley je pri fajčení oriešková a kakaová. Tabak Burley sa často mieša s rôznymi príchuťami (napr. vanilka alebo med), pretože ich veľmi dobre pohlcuje.

Oriental

Oriental je tabak, ktorý sa používa hlavne na výrobu cigariet. Je to odroda malá, rastúca na neúrodných kamenistých pôdach hlavne na Balkáne, v Strednej Ázii a v menšej miere na Ďalekom východe a v Afrike. Orientálne tabakové listy sú svetlo žlté až zelenkavé s oranžovým nádychom a vyznačujú sa nielen nízkym obsahom nikotínu, ale tiež ich jemnou a neporovnateľne sladkou chuťou. V dôsledku toho sú ideálne ako doplnok tabakovej zmesi. Výrobky z tohto tabaku sú veľmi drahé, pretože je možné ich zbierať len ručne.

Z poľa do továrne

Semená tabaku sú veľmi ľahké (až 12 000 v 1 grame). Miešajú sa s vodou, a potom sa rozložia na vhodný podklad. Po piatich až šiestich týždňoch majú rastliny rozmer 16 až 18 cm a sú zasadené do poľa. Len týmto spôsobom im môže byť poskytnutý dostatočný priestor na ich rast. Dospelá rastlina môže byť až 2 metre vysoká. Po dvoch až troch mesiacoch, kedy už listy majú správnu farbu, začne zber.

Zber tabaku je viacfázový, počnúc najnižšími, najrýchlejšie zrejúcimi listami. V USA a Kanade sa na zber tabaku používajú stroje, ale na väčšine tradičných plantáží je práca ľudských rúk nenahraditeľná.

Zhromaždené listy je potrebné vysušiť. Plnú vôňu a chuť tabaku však umožňuje rozvinúť až proces fermentácie.

Ďalším krokom je presná segregácia tabakových listov z hľadiska veľkosti, farby a zrelosti. Potom je tabak balený a prepravovaný na ďalšie spracovanie. V priebehu procesu spracovania je veľmi dôležitá kontrola vlhkosti a zaistenia bezpečnej dopravy a skladovania. Tabak musí byť chránený pred prílišnými zmenami vlhkosti a teploty.

Výroba tabakových výrobkov

Tabak, ktorý putuje do továrne je vo forme sušených a lisovaných listov. Na obnovenie pôvodného vzhľadu, elasticity a vône je nutné listy zvlhčiť.

Na výrobu cigariet sa najčastejšie používajú tri typy tabaku: tabak Virginia, Oriental tabak, ktorý vyžaduje sušenie na slnku a Burley – silný tmavý tabak ošetrený vzduchom. Sú to hlavné zložky populárnych amerických a anglických cigaretových zmesí.  Nie jeden, ale viac než tucet tabakových zmesí môže tvoriť zmes pre danú značku. Jednotlivé zmesi sa líšia nielen množstvom a kvalitou jednotlivého tabaku, ale tiež použitím prísad – omáčok a aróm, ktoré zvýrazňujú prirodzené vlastnosti tabaku.

Tabak musí byť pred použitím na výrobu cigariet rozdelený na porcie. Závratnou rýchlosťou a presnosťou sú tabakové listy nakrájané na malé vlákna. Pripravené zmesi potom smerujú do skladu, kde čakajú na ďalší postup výroby.

Ako sa vyrába cigareta​

Srdcom továrne Imperial Tobacco sú stroje, ktoré spájajú všetky prvky cigariet: tabak, filter a cigaretový papier. Papier by mal byť nepriehľadný a homogénny. Môže byť pruhovaný alebo hladký, biely alebo farebný a pri spálení by mal mať neutrálnu chuť. Jeden kotúč cigaretového papieru je dlhý 4 až 6 km, ale stačí iba na 15 minút výroby. Stroj ho naplní tabakom veľkou rýchlosťou, a potom ho rozreže na kúsky, ku ktorým je potrebné pripojiť filtre. Tie zlepšujú estetické a chuťové vlastnosti cigarety a ich hlavnou úlohou je samozrejme filtrovať dym. Všetky filtre sú tvorené troma prvkami: filtračným materiálom, obalovým papierom a krycím papierom – bielym alebo korkovým. Plne automatizovaný výrobný proces umožňuje presne riadiť kvalitu výrobkov. Fyzikálne a chemické parametre sú počas tohto procesu mnohokrát kontrolované.

Objavujte

Legislatívne prostredie

Viac informácii

Spotrebiteľské súťaže

Viac informácii

GDPR dokumenty

Viac informácii